«Ніч Контрастів»

НовиниComments Off on «Ніч Контрастів»

 

Вдруге за історію міжнародного фестивалю відбулася «Ніч Контрастів». Програма цієї ночі була надзвичайно насиченою і різноманітною, кожен слухач міг знайти відповідне до своїх смаків і уподобань музичне дійство.

Ця подія відкрилася урочистим звучанням органу. У виконанні Марека Топоровського прозвучав Танець №4 американського композитора Філіппа Гласса. В основі композиції цих танців лежить коротка фраза, яка протягом твору повторюється безліч разів у розмаїтих, переважно ритмічно змінених варіантах. Ці танці є зразком мінімалістичного стилю, завдяки своїй ясності, чіткості та простоті в гармонії. Марек Топоровський виступав цієї ночі ще двічі, створюючи своїми творами контраст з іншими номерами програми і допомагаючи слухачам зануритись у стан рефлексії.

Наступною виступила флейтистка із Австралії Ана де ла Вега. Вона виконала твори австралійських композиторів Ларрі Сітскі і Нігеля Едвардса. За її словами, «Соната для флейти соло» написана австралійським композитором китайського походження і в ньому передається краса австралійської природи.

Композиція Нігеля Едвардса з цікавою назвою «Jaburzi» також пов’язана з Австралією, але показує її зовсім з іншого боку – як мультинаціональну країну, в якій поєднуються різні народи зі своїми особливими культурами.

В цьому році, вперше на «Контрастах», відбулася постановка «Історії солдата» російського композитора Ігоря Стравінського. Ця незвичайна мімодрама (музика для сцени у формі мелодрами),була написана в 1917 році на текст Ш.Ф.Рамю для трьох виконавців (Промовець, Солдат і Диявол) та семи інструментів. Майже балаганна історія про солдата, який продав дияволу душу за скрипку, примушує нас ще раз задуматись над загальнолюдськими цінностями і проблемами. Цікаво, що в 60-х роках вона вже ставилась у Львівській консерваторії – професор Стефанія Павлишин здійснила її любительську постановку разом із студентами. У сучасній львівській постановці, продуманій передусім диригентом Сергієм Хоровцем та балетмейстером Сергієм Наєнком, вишукано обіграні балаганні прийоми і водночас досягається графічна ясність притчі. Артистом – промовцем, коментатором дії виступив Юрій Глушко. Чудово впоралися зі своїми ролями молоді танцівники Олена Мицко (Принцеса), Андрій Гавришків (Солдат) та Мирослав Мельник (Диявол). Вони захопили глядачів і змусили їх співпереживати тому, що відбувалося на сцені: ми співчували солдатові, який став «мертвим серед живих», затамувавши подих, спостерігали за витівками Диявола. Музику до вистави виконував Львівський інструментальний септет під керівництвом Сергія Хоровця. Постановник Сергій Наєнко по-новому вирішив твір, залишаючи глядачам можливість самим вирішити долю героїв.

Нові образні можливості ударних тембрів розкрив виступ польського музиканта Олександра Внука. В його виконанні прозвучало чотири різнохарактерні твори для ударних інструментів. Один із них – це твір П`єрлуїджі Біллоне – Mani. Gonxha. Він яскраво відрізнялася від усіх інших своїм медитативним, молитовним характером. Цей твір написаний усього для одного інструменту – тибетських чаш. Перед нами постає цілий світ найрізноманітніших звуків і навіть важко уявити, що всі вони видобуваються лише з одного інструменту.

Звучала також і електронна музика, як українських(Микола Хшановський, MANU, Хатнєграння), так і зарубіжних композиторів(Metroscan). Усі вони не давали жодних пояснень щодо своїх творів (немає навіть назви), даючи слухачеві можливість самому створити свої асоціації. Для поглиблення змісту композитори використовували синтез музики та інших засобів(танець, відео, фотографії та навіть ароматичні свічки), що допомогло краще проникнути в атмосферу цих композицій.

З гаслом «Музика за мир» на «Контрастах» також виступив дует російських виконавців у складі Марії Нємцової (фортепіано) та Віталія Ватули (саксофон). В рамках цього проекту цей дует виступає у різних куточках світу. Вони впевнені, що музика зближує людей, і намагаються своїми концертами змінити світ на краще. Цієї ночі вони вразили слухачів своїм віртуозним та яскравим виконанням. Хочеться подякувати і побажати їм удачі в цій нелегкій місії.

Цьогорічна ніч фестивалю «Контрасти» виявилася цікавою і насиченою, будемо сподіватися, що наступні концерти будуть не менш яскравими і захоплюючими.

                                                                        Марія Воронкевич

 

 

 

 

 

Comments are closed.

Всі права захищено © Львівська національна музична академія імені М.В.Лисенка, 2015
Створено Inneti Innovations