Львівські прем’єри

АфішаНовиниComments Off on Львівські прем’єри

В рамках фестивалю музики львівських композиторів Львівські прем’єри неможливо було обійтись без хорового концерту: адже хорова традиція в нашому краї не просто давня і міцна, без перебільшення можна стверджувати, що якщо би не всепереможна любов українців до хорового співу, невідомо, чи й втрималась би національна ідентичність, чи збереглись би ми взагалі як народ. Тому при всіх історичних перипетіях і політичних баталіях – хор залишається осердям української духовності.

Такі думки цілком невипадково роїлись в уяві на концерті Галицького академічного камерного хору під орудою народного артиста України Василя Яциняка. Програма творчого вечора, що відбувся у залі філармонії в рамках згаданого фестивалю 12 вересня, включала музику тільки сучасних львівських композиторів різних генерацій – від всесвітньо відомого Маестро Скорика до молодих адептів мистецтва Богдана Сегіна та Остапа Мануляка. Звісно, підбір такого однорідного репертуару, тим більше укладеного із сучасної академічної музики, вже сам собою є ризикованим, оскільки втримати увагу публіки протягом півтори години, не захищаючись як щитом популярними класичними шлягерами, – завдання лише для високопрофесійного колективу.

І варто віддати належне хорові, який дуже гідно впорався із поставленим амбітним завданням, осягнув ті головні цілі, до яких прагне кожен колектив чи виконавець у своєму творчому самовираженні: їх було цікаво слухати, у виконанні нічого не дратувало (чистота інтонації, добре вибудуваний баланс звучання, правильно підібрані темпи, точно розраховані динамічні й агогічні ефекти, продумані контрасти), а найголовніше – було неповторне відчуття емоційного співпереживання.

Фактично програма розгорталась між двома найважливішими для української музики полюсами: духовною музикою і, умовно кажучи, наближеним до фольклору пластом професійної сучасної культури.

До першої групи увійшли твори Мирослава Скорика Псалом № 53 на текст Т.Шевченка, Богдана Сегіна «Блажен муж» (псалом № 1) на духовний текст (переклад І. Огієнка), Володимира Павенського «Єктенія за спочилих», Пам’яті жертв Майдану і загиблих в АТО, Володимира Пасічника «Достойно є», Мирослава Волинського «Єдиний Боже» (концерт № 3) на слова Л. Костенко, Мирона Дацка «Блаженний Миколай» (Кир Миколай Чарнецький, ЧНІ) на слова о. Василя Богдана Мендруня, ЧСВВ та обробка для хору солоспіву І. Соневицького «Під Твою милість» на духовний текст, яку здійснив Ростислав Демчишин.

Другу представляли хори Олександра Козаренка «Співанка про Василинку» (1 частина) на слова С. Майданської, Романа Цися (кантата «Чигрине» (1 та 3 частина) на вірші Т. Шевченка, Віктора Камінського «Ой біда, біда чайці-небозі» на текст гетьмана І. Мазепи, щедрівка Остапа Мануляка «Ой господарю, господароньку» на народний текст.

При всіх відмінностях естетичних орієнтирів, які природно виявляються у кожного митця в залежності від його індивідуальності і уподобань, виконавці змогли в кожній з представлених композицій віднайти то «зерно істини», яке з усією переконаністю вкладав у нього автор.

Любов Кияновська

Comments are closed.

Всі права захищено © Львівська національна музична академія імені М.В.Лисенка, 2015
Створено Inneti Innovations